Czyste Powietrze to rządowy program, którego głównym celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych za sprawą wymiany źródeł ciepła, ale również poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych – kryje się pod tym oczywiście odpowiednia termoizolacja budynku, która będzie dostosowana do potrzeb odnawialnych źródeł energii. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, a sam program zakłada dwie kategorie beneficjentów – tych uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz tych, którzy mogą uzyskać jeszcze wyższy poziom.
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, program jest skierowany głównie do osób fizycznych, które muszą jednak spełnić następujące warunki:
Jeśli z kolei prowadzimy działalność gospodarczą, to roczny przychód z tytułu jej prowadzenia za rok kalendarzowy, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku.
W ramach programu Czyste Powietrze możemy się ubiegać o dofinansowanie w określonych przypadkach:
Wnioski o przyznanie dofinansowania z programu Czyste Powietrze powinniśmy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmującego swoim działaniem oczywiście nasz teren zamieszkania.
Formularz wniosku, wszelkie załączniki oraz instrukcje znajdziemy w serwisie gov.pl lub w Portalu Beneficjenta, czyli w aplikacji mobilnej, którą możemy pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wnioski należy składać w postaci elektronicznej na jednej z wyżej wymienionych platform, jednakże uprzednio powinniśmy założyć profil zaufany, dzięki któremu będziemy mogli podpisać dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub właśnie podpisem zaufanym.
Jeśli nie mamy możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest również jego złożenie wraz z załącznikami w formie papierowej. Wówczas należy wypełnić wnioski dostępne na powyższych stronach internetowych. W razie dodatkowych pytań lub niejasności zawsze możemy skorzystać również ze specjalnej infolinii, która jest dostępna pod numerem 22 340 40 80.